Лукаку: За да се прекине фудбалот неопходно е да има заразен од Јувентус

Црномурестиот напаѓач на екипата од Милано е добро познат во фудбалската јавност поради неговиот “долг” јазик откако беше отстрануван од екипите последно во (Манчестер Јунајтед) овој пат нехумано обвини играч на Јувентус поради корона кризата која владее во целиот свет.

Во видео конференција организирана од производителот на спортска опрема Пума и заедно со некогашната ѕвезда на Арсенал , Тиери Анри буквално се потсмеваше на позитивниот исход на играчот на Јувентус, Даниеле Ругани и го обвини дека се чекало да има некој позитивен пд црно-белите па да прогласат прекин на сезоната додека трае пандемијата со коронавирусот. Нехуманиот потег на Лукаку е забележан од италијанската и светската фудбалска јавност но и самиот тој од кој ќе се бара јавно извинување од него во наредните денови. Самиот лукаку беше еден од поборниците за анти-расизмот кој владее на некои стадиони во Италија по неговото пристигнување на чизмата но со ваков манифест јавно кога го гледаат милиони фанови е најпрво нехуман потег а потоа и непријателски – го окарактеризира неговиот испад миланскиот весник “Газета делло Спорт”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *