Европската унија даде зелено светло за почеток на преговори со Македонија

Men wave E.U, and Macedonian flags in front of the Macedonian Government building in Skopje October 14, 2009. The European Union's executive arm said on Wednesday that Croatia could wrap up EU entry talks next year and recommended that the bloc start membership negotiations with Macedonia. REUTERS/Ognen Teofilovski (MACEDONIA DIPLOMASY POLITICS)

Задоволен сум што земјите членки на ЕУ денеска постигнаа политички договор за отворање преговори со Албанија и Северна Македонија. Им честитам на двете земји, напиша на Твитер еврокомесарот за соседска политика и проширување – Оливер Вархели.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *