July 2, 2022

Џонсон Мети со голман играч не успеаа да го изненадат ЕЛЕМ

ЕЛЕМ 7-1 Џонсон Мети

ЕЛЕМ: Александар Радевски 25’ 32’ 37’ Александар Аврамовски 9’ 36’ Роберт Здравковски 5’ Тихо Груевски 20’
Џонсон Мети: Христијан Стојановски 15’

Во третиот дуел за влез во завршната фаза и борба за шампионската титула силите ги одмерија екипите на ЕЛЕМ и Џонсон Мети. Во првото полувреме се играше отворен фудбал во кој и двете екипи преку добро поставени напади успеваа да дојдат до отворени шанси за гол.

Екипата на ЕЛЕМ беше поуспешна во ваквата игра па прва дојде до водство преку Роберт Здравковски кој најдобро се снајде пред голот на Џонсон Мети и стрелаше низ нозете на голманот, на кој му се приклучи Аврамовски за 2-0. Џонсон Мети успеа да ги консолидира своите редови и успеа да намали на 2-1 преку Стојановски но не за долго бидејќи во самиот финиш на полувремето расположената екипа на ЕЛЕМ успеа да зголеми водството на 3-1 резултат со кој се замина на полувремето. Во второто полувреме Џонсон Мети се обиде со голман играч да го изненади противникот како би фатил резултатски приклучок но ова беше доста ризична игра бидејчи имаа голман во предно поле преку кој ЕЛЕМ успеваше да организира контра напади и да го загрозува голот на противникот.

Џонсон Мети со ваквата отворена игра му дозволија на голманот на ЕЛЕМ после одлични интервенции да постигне два гола и да го зголеми водството на 5-1. До крајот на натпреварот разликата која ја направи екипата на ЕЛЕМ беше недостижна за Џонсон Мети кои го загубија овој натпревар со 7-1.

Leave a Reply

Your email address will not be published.