Македонија го доби првото Авганистанче: Се пopoди Aвгaниcтaнкaтa кoja cинoќa пpиcтигнa бремена вo Македонија

Здраво машко бебе роди од 3 килограми и 200 грама роди Авганистанката која доцна синоќа пристигна во Македонија. 

Таа е породена на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје. Лекарите од дежурниот тим велат дека и бебето и мајката се чувствуваат добро. 

На останатите Авганистанци денеска им се прават ПЦР тестови, интернистички и педијатриски прегледи, а ќе им биде понудена и вакцинација на оние кои не се имунизирани. 

Шефот на дипломатијата Бујар Османи рече дека властите во Скопје досега дале согласност за околу 750 Авганистанци кои избегале од Талибанците.

Инфомакс.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *