Почина тренерот кој ја водеше Македонија до 7. место на СП и Пелистер до финале

Светот на ракометот денеска остана без голема легенда, без тренерот кој остави длабока трага во македонскиот ракомет. На 67 година почина Романецот Богдан Маковеј, кој во својата кариера мина неколку години како тренер во Македонија. Иако си замина се врати брзо во македонскиот ракомет и тоа на клупата на машката екипа на Пелистер. Со овој тим успеа да постигне голем успех, а тимот од Битола беше првиот македонски машки состав кој успеал да дотурка до финале во Челенџ купот.

Богдан Маковеј беше голем пријател на Македонија и личност која остави длабока трага и помогна во развојот на оваа игра во земјава.

Повеќе на 24ракомет.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *