Hoв cилeн зeмjoтpec co jaчинa oд 6.3 cтeпeни ja пoгoди Хрватска: Лyѓeтo ce вo пaниka, пpeдизвикaнa e мaтepиjaлнa штeтa!

Силен земјотрес со интензите од 6,3 степени по Рихтеровата скала е регистриран во Хрватска во 12.20 часот.

Епицентарот е  во близина на Петриње, 45 км југоисточно од Загреб.

Во Загреб е предизвикана материјална штета и голем дел од градот е без струја.
Подоцна беа регистирани уште два големи потреси од околу четири степени по Рихтер. Тоа е втор силен земјотрес што го погоди Загреб во оваа година, првиот се случи на 22 март.
Засега нема извештаи за жртви во земјотресот.

Земјотресот беше почувствуван и во  во Србија и Босна и Херцеговина – се тресеше во Белград и Бања Лука, Сараево, Краина и Зеница.

https://www.facebook.com/watch/live/?v=697683374451824&ref=watch_permalink

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *