КК Пелистер го сруши КК Работнички среде Скопје со победа од 24 коша разлика! (ВИДЕО)

Пелистер игра фантастична есен и на фантастичен начин го среди и Работнички со 81:105 и во 2021 година ќе влезе како лидер во домашното првенство.

Битолчани одиграа моќен натпревар и стартуваа силно мотивирани за победа. Првите две четврти Пелистер ги доби со 17:35 и 19:25 преку расположените Трајковски и Кесар за кои Работнички немаше решение. И во второто полувреме битолчани беа одличи. Третата четвртина му припадна на Работнички со минимални 22:20, додека четвртата заврши со 23:26 за Пелистер кој одигра моќен натпревар со целосно доминација и сосема заслужено дојде до нова шеста сезонска победа од 81:105 над Работнички.

Најефикасен кај Работнички беше Балмазовиќ со 32 поени, а кај Пелистер беше Трајковски со 26 поени.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *