Започна масовна вакцинација во Европа

Бројот на лица заразени со вирусот корона во светот денес надмина 80 милиони, соопшти Универзитетот Johnон Хопкинс. Во светот, моментално се заразени 80.027.056 лица, починале 1.753.313 лица, а 45.145.454 се опоравиле. Нов вид на коронавирус што се појави во Велика Британија се шири низ целиот свет, а вакцинациите со вакцината Пфајзер / Бионтек против коронавирус веќе се во тек во Европа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *