НОВ РЕКОРД НА БИТКОИНОТ

Биткоинот повторно расте, достигнувајќи нова рекордна цена од 24.661 американски долари во петокот. По тој повод, инвеститорите објавија “Happy Bitmas” на социјалните мрежи, наместо традиционалниот Божиќен поздрав “Merry Christmas“, пишува Бизнис Инсајдер.

Познат како водечка криптовалута, биткоинот доживеа изненадувачки успех за време на пандемијата и брзо стана конкурент на златото во некои портфолија. Само оваа недела криптовалутата порасна за 3,15 проценти.

Тековната пазарна капитализација на биткоинот е околу 350 милијарди долари, додека златото е на околу 10 трилиони долари.

Blockchain.com забележа износ од 40,46 проценти на отворањето на крипто-валути на нејзината размена на крипто берзата во изминатата година. Тоа се околу 18 милиони нови паричници создадени од декември 2019 година.

Сепак, инвеститорите во биткоин – познати по нивниот неуништлив оптимизам – сметаат дека ова е само почеток.

Пазарната капитализација на биткоинот може да достигне милијарда долари во текот на 2021 година, според Гарик Хилеман, раководител на истражување на Blockchain.com, доколку инвеститорите посериозно го сфатат статусот на резервна валута.

„Неодамнешните полоши перформанси на златото во однос на реалните стапки и доларот загрижија некои инвеститори, бидејќи биткоинот го заменува златото како избрана жива ограда од инфлацијата“, се вели во белешката на стратезите предводени од Џефри Криј.

„Иако има одредена замена, не гледаме раст на популарноста на биткоинот како егзистенцијална закана за статусот на златото како резервна валута“, пренесува Business Insider.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *