Хендбол планет: Лазаров дел од најдобриот тим на деценијата!

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров е избран за најдобар десен бек во изборот на специјализираниот портал за ракомет – Хендбол планет.

Признанието има уште поголема вредност ако се земе в предвид дека Лзаров собра најмногу гласови од навивачите, но ии членовите на стручното жири составено од тренери,  ракометни легенди и новинари од Европа.

Кире Лазаров  доминантно стигна до признанието со  дури 67% од гласовите, Ласло Наџ собра 23, а Алекс Дујшебаев 10%.

За најдобар ракометар изминатава деценија е избран францускиот репрезентативец, Никола Карабатиќ а во идеалниот тим место обезбедија  Тери Омејер, Микел Хансен, Уве Генсхајмер,  Лук Абало и Жулен Агинагалде и Виран Морос.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *