МАКЕДОНИЈА – УКРАИНА (26:25) Лазаров и Митревски херои во победата во последна секунда на Македонија

Македонија има двајца свои херои на првиот натпревар на Европското првенство. Голманот Никола Митревски бранеше неверојатно, а капитенот Кирил Лазаров со голот постигнат во последната секунда донесе победа од 26:25 за први бодови на Македонија на Европското првенство.

МАКЕДОНИЈА – УКРАИНА        26:25 (13:10)

МАКЕДОНИЈА: Митревски (15 одбрани), Ристовски, Манасков 6/9, Велковски, Стоилов 4/4, Лазаров 8/13, Талески 3/8, Маркоски, Кузмановски 1/2, Танкоски 1/2, Георгиевски 2/4, Крстевски, Поповски, Пешевски 1/3, Маџовски, Мишевски.

УКРАИНА: Комок (11 одбрани), Тереков, Буиненко, Акименко 4/5, Шевелев, Денисов 2/2, Дорошчук, Тилте 1/3, Хориха 1/5, Козакевич 2/3, Жук 3/4, Чичикало, Гурковски 3/3, Жуков 4/9, Остроушко 5/11, Илченко.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *