По потресите во Албанија, Земјотрес со јачина од 5,4 степени ја погоди БиХ

По низата земјотреси во текот на ноќта и утрово со епицентар во Албанија, околу 10 и 20 часот силен потрес ја погодил и Босна и Херцеговина.

Според податоците на Европскиот медитерански центар, земјотресот бил со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала. Епицентарот бил на подрачјето на Херцеговина, 77 километри јужно од Сараево, на длабочина од 10 километри.

илниот земјотрес од 6,3 степени што ја погоди Албанија утринава во 3 и 54 часот беше почувствуван во целиот Балкан, како и во Италија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *