Прво коло МФЛ: Пелистер домаќин на “Пандевци” потоа на гости во Кратово (Фото)

Битолски Пелистер во првото коло од новиот шампионат на Македонија во Првата лига ќе му биде домаќин на Академија Пандев на 9.август. Турбулентните времиња во Вардар, кој се уште нема означено старт на подготовките, треба да го пречека Борец додека Работнички на стартот ќе игра против Македонија ЃП во Ѓорче Петров како и дербито во Чаир каде Шкупи му е домаќин на Шкендија од Тетово. Додека екипата на ФК Велешта од Велешта ќе биде дел од Втора МФЛ – Запад во натпреварувачката сезона 2020/2021.Како и екипите на ФК Росоман и ФК Слога Виница да бидат дел од Втора МФЛ – Исток , откако ФК Питу Гули – Крушево го откажа своето учество од Втора МФЛ и натпреварувањето ќе го продолжи во Трета МФЛ – Централен регион.

.

МАКЕДОНСКА ФУДБАЛСКА ЛИГА (2020/21) – 9. август

Шкупи – Шкендија

Македонија Ѓ.П. – Работнички

Беласица – Силекс

Пелистер – Академија Пандев

Вардар – Борец

Ренова – Струга Трим Љум

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *