Државниот секретар на САД денеска во посета на Македонија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска пристигнува во Охрид, каде што ќе има средби со претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски и со премиерот Зоран Заев.

На средбите во Охрид, како што информираа за МИА од Стејт департментот, Помпео уште еднаш ќе истакне дека Договорот од Преспа е исклучителен и храбар чекор на лидерите на Северна Македонија и на Грција за стабилизација и просперитет на регионот и за влез на земјата во НАТО и во ЕУ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *