РAЗБOЈНИШТВO ВО БИТОЛА!

Основното јавно oбвинитeлcтвo Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – разбојништво, инфомираат од ОЈО Битола.

-Осомничениот, на 17 мај, ја пресретнал оштетената на улица и силно ја турнал со рацете. Кога оштетената паднала, удирајќи директно со главата на земјата, осомничениот ѝ го одзел паричникот во кој имало 450 денари и лични документи, со намера противправно да го присвои и избегал од местото, соопштија од обвинителство.

Со оглед на тоа што постои опасност осомниченото лице да се даде во бегство, да го повтори делото или да влијае врз сведоците, надлежниот јавен обвинител до судијата за претходна постапка при Основниот суд Битола достави и предлог за определување мерка притвор. Судот го прифати ваквиот предлог и на осомничениот му определи притвор во траење од 30 дена.​

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *