Бугарите од 1 јуни слободно ќе патуваат во Србија и Грција

Ние се договоривме со Грција дека од 1 јуни слободно ќе пуштаме деловни, семејни, дипломатски, хуманитарни и транспортни врски без карантин. Истото беше договорено со Србија во билатералните декларации на 1 јуни, изјави премиерот на Бугарија, Бојко Борисов по средбата што ја иницираше со српскиот претседател Александар Вучиќ, грчкиот премиер Киријакос Мицотакис и романскиот премиер Лудовик Орбан. 

На видео-конференцијата присуствуваа и министрите за надворешни работи и за внатрешни работи, здравство, транспорт и туризам на четирите држави, пренесе БНТ.

Со Романија, како што романската влада си поднесува оставка, се надеваме дека тие ќе донесат одлука што е во согласност со одлуките што ги донесовме со трите држави, за да можеме да го отстраниме 14 дневниот карантин, што загрозува многу работи во моментот, рече Борисов.

https://faktor.mk/nema-karantin-bugarite-od-1-juni-slobodno-kje-patuvaat-vo-srbija-i-grcija

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *