August 17, 2022

Актуелно

Настани

Колумни

Занимливо

Почина авторот на сликата „Бакнеж“ на Берлинскиот ѕид

Рускиот уметник Дмитриј Врубел, авторот на познатиот мурал на Берлинскиот ѕид, популарно наречен „Бакнеж“, почина на 63-годишна возраст како последица на зараза со коронавирусот. Веста...

Спорот со „Твитер“ го поттикна Маск да продаде акции на „Тесла“

Илон Маск/Фото: Принт-скрин Aмериканскиот милијардер Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари, што е најголема продажба досега. Тоа е со цел, како...

Како да се разладите без клима

Во лето често немаме каде да се скриеме од жештините. Ако немате клима, вашиот дом или канцеларија ќе бидат толку жешки колку што е надвор....

Вртолум – денот кога Сонцето се врти кон зима

Денес е Св. апостоли Вартоломеј и Варнава. Ден кога се врти Сонцето. Во народното верување посебно важен празник се смета Вртолум, денот кога сонцето се...

Девојката се заљубила во 33 години постар маж и се вселила во замок

Во Велика Британија, 23-годишна девојка се заљубила во маж 33 години постар од неа и се преселила од скромен стан во замок со 11 спални....

ВЕСТИ

Во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, стигна демант, прифатиле дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден кога се фали СДСМ, демант стигна од Бугарија?, велат...

Почина авторот на сликата „Бакнеж“ на Берлинскиот ѕид

Рускиот уметник Дмитриј Врубел, авторот на познатиот мурал на Берлинскиот ѕид, популарно наречен „Бакнеж“, почина на 63-годишна возраст како последица на зараза со коронавирусот. Веста...

“Незаборав“ ги потсети битолчани на незаборавните битолски песни, автори, пејачи (фотогалерија)

Синоќа, во Битола, во голема сала на Центарот за култура во организација на Панде Димитровски се одржа 12. издание на манифестацијата “Незаборав“, пред бројна публика...

Во Битола запленета дрога во вредност од околу 800.000 евра, уапсени се 5 лица

На 16.08.2022 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и оружје – Единица за недозволена...

Дезинсекција против комарци во Општина Новаци

Општина Новаци во соработка со Центарот за јавно здравје Битола ги информира сите жители дека на 18 и 19 август, екипите на оваа институција ќе...

Баскетџиите “3×3 Битола“ победија во Кожани, Грција, изборија право за натревар во Атина (фотогалерија)

-Виктор Димовски, Јован Кузмановски, Божидар Танчевски и Виктор Литовски од “3х3 од Битола“ се победници на турнирот во Кожани, Грција и се пласираа на главниот...