August 8, 2022

Актуелно

Настани

Колумни

Занимливо

Како да се разладите без клима

Во лето често немаме каде да се скриеме од жештините. Ако немате клима, вашиот дом или канцеларија ќе бидат толку жешки колку што е надвор....

Вртолум – денот кога Сонцето се врти кон зима

Денес е Св. апостоли Вартоломеј и Варнава. Ден кога се врти Сонцето. Во народното верување посебно важен празник се смета Вртолум, денот кога сонцето се...

Девојката се заљубила во 33 години постар маж и се вселила во замок

Во Велика Британија, 23-годишна девојка се заљубила во маж 33 години постар од неа и се преселила од скромен стан во замок со 11 спални....

10 интересни факти за супер здравите листови: Дали знаете зошто чајната вода не треба да врие?

Ако чајната вода е премногу топла, корисните својства на листовите ќе бидат уништени. Зелениот чај треба да се процеди по две до три минути, но...

Некогаш денот траел 18 часа? Седум неверојатни факти за времето кои можеби не сте ги знаеле

Сите сончеви часовници не работат на ист начин. На северната хемисфера, сонцето фрла сенка што се движи од север кон исток низ југ кон запад....

ВЕСТИ

Анализа од анкетата на ИПСОС: На предвремени избори ВМРО-ДПМНЕ ќе победи со близу 200 илјади гласови разлика во однос на СДСМ

Агенцијата ИПСОС за потребите на ВМРО-ДПМНЕ спроведе теренска анкета на јавното мислење на 1.014 испитаници за периодот од 01 до 18 јули 2022 година. Анкетата...

Клубот ВАНЧО МИХАЈЛОВ сместен во ЕВРЕЈСКА КУЌА ВО БИТОЛА

Kуќата каде е сместен Бугарскиот културен центар во битолскиот Еврејскиот кварт некогаш припаѓала на еврејско семејство кое било депортирано за време на нацистичката ера. Оваа информација ја открива...

Бензините и дизелот поевтинуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек...

ФОТОГАЛЕРИЈА: ЗАПОЧНА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕТО НА 21 ГОДИНА ОД ТРАГИЧНИОТ НАСТАН КАЈ КАРПАЛАК

Градоначалникот на Прилеп Борче Јовчески положи свежо цвеќе заедно со претседателот на Советот на Општина Прилеп, Дејан Проданоски, во касарната „Мирче Ацев“-Прилеп и пред спомен...

Графички дела на македонски ликовни уметници

Вечерва уште еден културен настан во Палатата на културата Офицерски дом Битола. Со изложбата"Графички дела на македонски ликовни уметници" промовиран уште еден изложбен простор во...

Почина Здравко Јелисковски, поранешен технички директор на Рудник Суводол

Синоќа на 64 години, по кратко боледување, почина Здравко Јелисковски, поранешен технички директор на Рудникот Суводол. Целиот работен век го помина во РЕК Битола, на...