October 6, 2022

Актуелно

Настани

Колумни

Занимливо

Никогаш не сме го виделе Јупитер ваков

Објавени нови фотографии на телескопот „Џејмс Веб“ Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА објави фотографии од најголемата планета во Сончевиот Систем – Јупитер, направени со...

Почина авторот на сликата „Бакнеж“ на Берлинскиот ѕид

Рускиот уметник Дмитриј Врубел, авторот на познатиот мурал на Берлинскиот ѕид, популарно наречен „Бакнеж“, почина на 63-годишна возраст како последица на зараза со коронавирусот. Веста...

Спорот со „Твитер“ го поттикна Маск да продаде акции на „Тесла“

Илон Маск/Фото: Принт-скрин Aмериканскиот милијардер Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари, што е најголема продажба досега. Тоа е со цел, како...

Како да се разладите без клима

Во лето често немаме каде да се скриеме од жештините. Ако немате клима, вашиот дом или канцеларија ќе бидат толку жешки колку што е надвор....

Вртолум – денот кога Сонцето се врти кон зима

Денес е Св. апостоли Вартоломеј и Варнава. Ден кога се врти Сонцето. Во народното верување посебно важен празник се смета Вртолум, денот кога сонцето се...

ВЕСТИ

Васко Ковачевски за ,,360 степени”: Одговорно тврдам дека во АД ЕСМ не е склучен ниту еден договор во четири очи

,,Одговорно тврдам дека за целиот период додека сум директор на АД ЕСМ, нема ниту една јавна набавка на којшто била повикана само една фирма и...

КУПИ ЦД – ДОБИЈ КНИГА

Денес во Музичкиот салон Сенатор во Битола се одржа интересен настан кој имаше за цел промовирање на македонската забавна музика и македонската литература. Организатор на...

ФЕНОМЕНАЛЕН КОНЦЕРТ НА МЛАДИОТ МАКЕДОНСКИ ПИЈАНИСТ, БИТОЛЧАНЕЦОТ ГОРЈАН СТОЈАНОВСКИ

Синоќа во „Палатата на културата“ Офицерски дом се оддржа солистички концерт на пијано на младиот уметник Горјан Стојановски кој што феноменално ги изведе делата од...

Никогаш не сме го виделе Јупитер ваков

Објавени нови фотографии на телескопот „Џејмс Веб“ Американската Национална воздушно-вселенска администрација – НАСА објави фотографии од најголемата планета во Сончевиот Систем – Јупитер, направени со...

Ќе ги истражува ли ЈО фирмите блиски до Заеви кои земале кредити од Еуростандард банка?

Јавното обвинителство во врска со наводите и извештајот презентирани на вчерашната прес конференција од неколку лица, меѓу кои и едно осомничено лице во врска со...

Силен раст на доларот во однос на другите светски валути

На светските берзи вредноста на доларот во однос на другите валути силно порасна минатата недела, достигнувајќи го највисокото ниво во последниов месец, бидејќи американската фед...