August 13, 2022

Актуелно

Настани

Колумни

Занимливо

Спорот со „Твитер“ го поттикна Маск да продаде акции на „Тесла“

Илон Маск/Фото: Принт-скрин Aмериканскиот милијардер Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари, што е најголема продажба досега. Тоа е со цел, како...

Како да се разладите без клима

Во лето често немаме каде да се скриеме од жештините. Ако немате клима, вашиот дом или канцеларија ќе бидат толку жешки колку што е надвор....

Вртолум – денот кога Сонцето се врти кон зима

Денес е Св. апостоли Вартоломеј и Варнава. Ден кога се врти Сонцето. Во народното верување посебно важен празник се смета Вртолум, денот кога сонцето се...

Девојката се заљубила во 33 години постар маж и се вселила во замок

Во Велика Британија, 23-годишна девојка се заљубила во маж 33 години постар од неа и се преселила од скромен стан во замок со 11 спални....

10 интересни факти за супер здравите листови: Дали знаете зошто чајната вода не треба да врие?

Ако чајната вода е премногу топла, корисните својства на листовите ќе бидат уништени. Зелениот чај треба да се процеди по две до три минути, но...

ВЕСТИ

Демолиран дигиталниот споменик на Прличев во Охрид

После нецели 48 часа од промоцијата вандализиран паметниот споменик на Виртуелниот Прличев во Охрид. Непознати лица го пресекле доводот до електричната енергија, го отстраниле македонското...

Симеон Саксобурготски дал дозвола за регистрација на спорното здружение „Цар Борис Трети“

Поранешниот премиер на Бугарија и син на Царот Борис, Симеон Саксобурготски, лично дал согласност до Централниот Регистер за именување на охридското здржение. Користејќи ја можноста...

Одземен пасошот на Жан Митрев: Ако Обвинителството докаже вина му се закануваат до 10 години затвор

Одземен пасошот на Жан Митрев, му зе закануваат од една до 10 години затвор, ако Oбвинителството докаже дека ги измамил пациените во неговта клиниката, лечејќи...

ОТВОРЕН ФОРУМОТ ЗА ЛОКАЛНИ ПРАКТИКИ ВО ФИЛМСКАТА ДЕЈНОСТ

Синоќа во Битола беше отворен форумот за локални практики во филмската дејност, кој се реализира со поддршка од општина Битола, а во организација на Здружението...

Нова директорка на Горната Гимназија е М-р Лидија Споа

Општина Битола информира дека за в.д директор на СОУ Гимназија “Јосип Броз Тито“ е назначена м-р Лидија Споа, дипломиран психолог, магистер по клиничка и советодавна...

Новинарка на Фокус заплашувана од жена која изгазила дете во Неготино

Полициски службеници од Полициска станица Неготино денеска дојдоа на домашна адреса на новинарката Вики Клинчарова од „Фокус” поради службен разговор, односно поради Предупредување поради поплака...