August 17, 2022

Актуелно

Настани

Колумни

Занимливо

Спорот со „Твитер“ го поттикна Маск да продаде акции на „Тесла“

Илон Маск/Фото: Принт-скрин Aмериканскиот милијардер Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари, што е најголема продажба досега. Тоа е со цел, како...

Како да се разладите без клима

Во лето често немаме каде да се скриеме од жештините. Ако немате клима, вашиот дом или канцеларија ќе бидат толку жешки колку што е надвор....

Вртолум – денот кога Сонцето се врти кон зима

Денес е Св. апостоли Вартоломеј и Варнава. Ден кога се врти Сонцето. Во народното верување посебно важен празник се смета Вртолум, денот кога сонцето се...

Девојката се заљубила во 33 години постар маж и се вселила во замок

Во Велика Британија, 23-годишна девојка се заљубила во маж 33 години постар од неа и се преселила од скромен стан во замок со 11 спални....

10 интересни факти за супер здравите листови: Дали знаете зошто чајната вода не треба да врие?

Ако чајната вода е премногу топла, корисните својства на листовите ќе бидат уништени. Зелениот чај треба да се процеди по две до три минути, но...

ВЕСТИ

Многу активно лето во Општина Македонски Брод

ПРОЕКТИ КОИ СЕ ВО ТЕК НА РЕАЛИЗАЦИЈА:- Изградба на канал Лоштица за прифаќање на атмосферски води во должина од 300м - Изградба на водовод во...

ПРОДЛАБОЧУВАЊЕ НА РЕЛАЦИИТЕ ПОМЕЃУ БИТОЛА И БАТ ЈАМ

Делегација на градот Бат Јам од Израел, преводена од заменик градоначалникот Ури Бускила, престојуваше во работна посета на општина Битола и оствари средба со градоначалникот...

МНР повторно си молчи: Никнаа „Ванчо Мијлов“ и „Цар Борис“, наскоро и „Цар Фердинанд“, ништо од ова не е доволно за реакција на македонските власти

Цар Борис трети, Ванчо Михајлов, наскоро и Цар Фердинанд. Бугарските културни клубови со имиња кои директно удираат во чувствата на Македонците се насадуваат каде сакаат,...

Реакција на ОК ВМРО ДПМНЕ Демир Хисар

Полициска држава или заробена држава ? Синоќа демирхисарци беа сведоци на тоа како изгледа манифестирањето сила кон обичните граѓани , и тоа на оние малкумина...

Демолиран дигиталниот споменик на Прличев во Охрид

После нецели 48 часа од промоцијата вандализиран паметниот споменик на Виртуелниот Прличев во Охрид. Непознати лица го пресекле доводот до електричната енергија, го отстраниле македонското...

Симеон Саксобурготски дал дозвола за регистрација на спорното здружение „Цар Борис Трети“

Поранешниот премиер на Бугарија и син на Царот Борис, Симеон Саксобурготски, лично дал согласност до Централниот Регистер за именување на охридското здржение. Користејќи ја можноста...