August 19, 2022

Актуелно

Настани

Колумни

Занимливо

Почина авторот на сликата „Бакнеж“ на Берлинскиот ѕид

Рускиот уметник Дмитриј Врубел, авторот на познатиот мурал на Берлинскиот ѕид, популарно наречен „Бакнеж“, почина на 63-годишна возраст како последица на зараза со коронавирусот. Веста...

Спорот со „Твитер“ го поттикна Маск да продаде акции на „Тесла“

Илон Маск/Фото: Принт-скрин Aмериканскиот милијардер Илон Маск продаде акции на „Тесла“ за 6,9 милијарди долари, што е најголема продажба досега. Тоа е со цел, како...

Како да се разладите без клима

Во лето често немаме каде да се скриеме од жештините. Ако немате клима, вашиот дом или канцеларија ќе бидат толку жешки колку што е надвор....

Вртолум – денот кога Сонцето се врти кон зима

Денес е Св. апостоли Вартоломеј и Варнава. Ден кога се врти Сонцето. Во народното верување посебно важен празник се смета Вртолум, денот кога сонцето се...

Девојката се заљубила во 33 години постар маж и се вселила во замок

Во Велика Британија, 23-годишна девојка се заљубила во маж 33 години постар од неа и се преселила од скромен стан во замок со 11 спални....

ВЕСТИ

Охридскиот градоначалник Кирил Пецаков го спасува Охридскиот маратон

Охридскиот градоначалник Кирил Пецаков објави Охридски маратон годинава сепак ќе има а од следната општината ја презема организацијата.„Маратон ќе има. Две или три години има...

Десет фирми на турски инвеститори ќе инвестираат во Индустриската зона во Новаци

Десет турски инвеститори од Адапазари, Сакариа, Република Турција регистрираја фирми со седиште во Општина Новаци со цел да купат земјиште во Индустриската зона во Новаци...

Почина авторот на сликата „Бакнеж“ на Берлинскиот ѕид

Рускиот уметник Дмитриј Врубел, авторот на познатиот мурал на Берлинскиот ѕид, популарно наречен „Бакнеж“, почина на 63-годишна возраст како последица на зараза со коронавирусот. Веста...

“Незаборав“ ги потсети битолчани на незаборавните битолски песни, автори, пејачи (фотогалерија)

Синоќа, во Битола, во голема сала на Центарот за култура во организација на Панде Димитровски се одржа 12. издание на манифестацијата “Незаборав“, пред бројна публика...

Во Битола запленета дрога во вредност од околу 800.000 евра, уапсени се 5 лица

На 16.08.2022 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога и оружје – Единица за недозволена...

Дезинсекција против комарци во Општина Новаци

Општина Новаци во соработка со Центарот за јавно здравје Битола ги информира сите жители дека на 18 и 19 август, екипите на оваа институција ќе...