Трамп ја обвини Европа дека го девалвира еврото

AFP_15Q47L

Американскиот претседател Доналд Трамп во серија на твитови ја обвини Европа дека ја девалвира вредноста на еврото и повторно се судри со монетарната политика на американските федерални резерви (ФЕД).

Еврото и другите валути се девалвирани во однос на доларот, што е голем хендикеп за САД “, напиша Трамп во еден од своите твитови, но не даде никакви дополнителни докази за поддршка на таквите тврдења.

Трамп, исто така, остро ја критикуваше политика на ФЕД и американските каматните стапки, кои, како што тврди, се премногу високи.

“Тие немаат поим!”, Пишува Трамп.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *