Ципрас распиша предвремени избори на 7. јули

Предвремените избори во Грција , чие распишување ги побара премиерот Алексис Ципрас, ќе се одржат на 7. јули.

,,Премиерот одлучи да организира избори на 7. јули за да не ги попречува училишните испити.” , соопшти портпаролот на Владата Димитрос Ѕанакопулос.

Ципрас , чија паертија Сириза претрпе тежок пораз на евроизборите во неделата , истата вечер објави дека ќе организира вонредни парламентарни избори.

Сириза во неделата освои 23,7%од гласовите , додека опозициската Неа Демократиоја над 33%. На Алексис Ципрас мандатот му истекува во октомври е еден од ретките лидери на левите партии во ЕУ земјите кои се на власт .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *