Вести

Спорт

Колумни

Спорт

АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЌЕ ГИ СНОСИ СИТЕ СУДСКИ ТРОШОЦИ ЗА ЃОКОВИЌ

Организаторите на Австралија Опен може да ги сносат судските трошоци за случајот на Новак Ѓоковиќ, јавуваат странските медиуми. Засега не се знае колкава е сумата,...

Македонските ракометари со три порази ги завршија настапите на Европското првенство

Македонската ракометна репрезентација вечерва во Дебрецин загуби од фаворитот Данска со 21:31. За избраниците на селекторот Кирил Лазаров ова беше трет пораз на исто толку...

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ КОЊАНОВСКИ НА СРЕДБА СО ФУДБАЛЕРИТЕ И СТРУЧНИОТ ШТАБ НА ФК ПЕЛИСТЕР

Фудбалскиот клуб „Пелистер“ со натежнати бројни проблеми се враќа во 100% сопственост на Општина Битола. Градоначалникот Тони Коњановски и директорот на ЈП Водовод Пеце Милевски,...

ОДРЖАН ТУРНИР ВО БРЗОПОТЕЗЕН ШАХ

Градоначалникот на Општина Битола, Тони Коњановски, денеска во Офицерскиот дом го отвори турнирот во брзопотезен шах, организиран од страна на Шаховскиот клуб Стево Патако од...

Македонија доби нов сениор: 18-годишниот двометраш Стојковиќ

Ракометната репрезентација на Македонија има едно ново име меѓу сениорите, тоа е младиот кружен напаѓач Марко Стојковиќ кој доаѓа како принудна замена. 18-годишниот ракометар кој...

Вести

Во Прилеп 13-годишниот Марко Ристески најсреќен на Водици

Среќниот Марко Ристески рече дека неизмерно е радосен и очекува него и семејството да ги следи среќата оваа година. Тринаесет годишниот Марко Ристески е среќникот...

АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЌЕ ГИ СНОСИ СИТЕ СУДСКИ ТРОШОЦИ ЗА ЃОКОВИЌ

Организаторите на Австралија Опен може да ги сносат судските трошоци за случајот на Новак Ѓоковиќ, јавуваат странските медиуми. Засега не се знае колкава е сумата,...

Дали знаете што треба да направите со старата света вода?

За време на Водици верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света вода? Според народното верување, доколку...

СПОРЕД ЗВАНИЧНА СОФИЈА: СКОПЈЕ СИ ГО ПРИСВОЈУВА Св. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ!?

1. Навечер, обично пред легнување, сурфам на мојот ноутбук (прирачен компјутер) за да сум во тек што се случува по светот. И морам веднаш да...

Ѓоковиќ купи 80 отсто од данска компанија која бара лек против Ковид-19

Тенисерот Новак Ѓоковиќ купи 80 отсто од данската биотехнолошка компанија QuantBioRes, пренесе МИА. Тоа е компанија што развива медицински третмани против Ковид-19.

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА БОГОЈАВЛЕНИЕ ВО ЦРКВАТА СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ДИМИТРИЈ

По повод големиот христијански празник Богојавление, централниот настан во Битола се одржа во Црквата Свети Великомаченик Димитриј. Со црковната богослужба чиноначалствуваше митрополитот преспанско пелагониски г....